Proč nekupovat fanoušky na Facebooku

Donald Trump má všechno nejbáječnější a nejúžasnější. V době vrcholící prezidentské kampaně se chlubil tím, že jeho Twitter je nejsledovanější. Jak se ukázalo, velké procento jeho followerů se narodilo na takzvané click-farmě.

Naše firma DigiDay Creative – tvorba webu má stejné iniciály jako Donald Trump, ale v opačném pořadí. I v případě fanoušků na sociálních sítích radíme svým klientům opačný postup. Tedy nekupovat je, ale získávat je poctivou prací. Efektivní správa Facebooku a dobře cílené kampaně jsou cestou k pevné fanouškovské základně, která dlouhodobě vede k dobrým výsledkům.

Pokud i vám přišla úžasná nabídka typu kupte si tisíc lajků za 500 korun, dobře si ji rozmyslete. Tady je pětice dobrých důvodů, proč se takovým nabídkám vyhnout.

1. Koupení fanoušci jsou neaktivní

Fanoušci z click-farem jsou neaktivní. Možná, že na část návštěvníků vašeho facebookového profilu udělá vysoký počet vašich příznivců dojem. Ale na člověka, který zodpovídá za vás Facebook marketing určitě ne. Místo reálných čísel bude vycházet ze zkreslených statistik a nebude se mi dařit provést efektivní komunikační kampaň.

Facebook pochopitelně o výrobnách falešných profilů ví, takže je velká pravděpodobnost, že se z vysokého fanouškovského skóre nebudete radovat dlouho. Jakmile falešný profil objeví, smaže jej, a s ním zmizí i like na vašem účtu.

2. Spamové komentáře

Falešní příznivci jsou zpravidla napojeni na spamovacího robota. Jakmile olajkují váš profil, uloží si jej a pak jej budou pravidelně zásobovat spamem, což bývají komentáře v některém z exotických jazyků zemí, kde jsou click-farmy aktivní. To na image vaší firmy rozhodně nepřidá.

3. Naředíte si publikum

Pokud využíváte Facebook jako komunikační nástroj, kterým se oslovujete své příznivce, skončili jste. Díky falešným fanouškům bude dosah vašich příspěvků fakticky minimální. Nikdo je nebude komentovat ani sdílet. Míra zobrazování nekomentovaných a pro Facebook tudíž nezajímavých postů se bude blížit nule.

4. Z ostudy kabát

Zjistit, že máte nakoupené fanoušky, není složité. Pokud mezi jmény převažují John White nebo Tran Tien, je to jasné.

5. Smazání vaší stránky

Facebook s falešnými lajky bojuje i tak, že maže stránky, které si ve velkém fanoušky kupují. Jeden den se tedy můžete chlubit skokovým nárůstem příznivců a druhý den můžete začínat od nuly.

Naše strategie pro vás

Facebook je mocný marketingový nástroj. Strategií DigiDay Creative – tvorba webu, kterou radíme i našim partnerům, je poctivý přístup. Přijďte se k nám o strategii vhodné pro vaší firmu poradit. Kontaktujte nás.