Chyby v programování HTML, které trápí začátečníky i ostřílené kodéry

Když se učíte kódovat v HTML, děláte drobné chyby, což je přirozené. Existuje přitom několik chyb, které při tvorbě webu dokážou často potrápit nejen začátečníky, ale i zkušené programátory. Které to jsou?

1. Formátování chaotického kódu

Chaotický kód je nepřehledný a špatně čitelný. Když začínáte s kódováním, je důležité, abyste si zvykli psát kód v dobře organizovaném, strukturovaném a logickém formátu. Předejdete tím mnoha chybám. Nepoužívejte kombinaci velkých a malých písmen. Zvolte si vždy jednu z těchto variant a držte se jí (doporučujeme volit vše malými písmeny).

2. Pravopisné chyby

Jedna malá pravopisná chyba v kódu může snadno poškodit váš web. Pravopisné chyby v kódu jsou velmi častým důvodem, proč se váš web nezobrazuje tak, jak má. Než začnete kódovat jinou sekci, zkontrolujte svůj kód.

3. Opomenutí párových značek

K dalším častým chybám v kódování patří, že u párového tagu zapomenete umístit uzavírací značku. K této chybě většinou dochází, když si nezkontrolujete kód. V HTML5 některé značky, jako například značka <li>, nevyžadují uzavírací značku. Pokud si ale nejste jistí, které značky a prvky vyžadují uzavírací značky, a důkladně nerozumíte správným metodám kódování HTML5, zůstaňte na bezpečné straně (zejména začátečníci) a držte se používání uzavíracích značek u všech párových tagů.

4. „id“ a „class“

Rozdíl mezi „id“ a „class“ není mnohým vývojářům webu úplně jasný. Jednoduše řečeno, „id“ jsou jedinečné a „class“ ne. Jinými slovy, „id“ můžete použít na prvek pouze jednou na stránce. Oproti tomu „class“ můžete použít na více než jeden prvek.

5. Ignorování sekce Meta

Neignorujte meta sekci! Je důležitá pro SEO (optimalizace pro vyhledávače). Plně chápu, že chcete skočit přímo do kódování skvělých vizuálů pro váš web. Metadata však obsahují cenné informace pro vyhledávače, takže pomohou web posunout výše ve výsledcích vyhledávání.

6. Nevalidní kód

Pokud právě začínáte nebo se ještě v HTML necítíte jako ryba ve vodě, měli byste používat ověřovací nástroj HTML. Jedná se o nejlepší způsob, jak zajistit, aby váš kód odpovídal současným standardům HTML5. Může také pomoci zkontrolovat chyby v kódu, které jste možná jen přehlédli.

7. Chybí text „ALT“

Je dobré zajistit, aby váš web splňoval požadavky na přístupnost. V HTML je mnoho funkcí pro usnadnění přístupu. Například použití značky „alt“ uvnitř značky <img> zajistí, aby vaše obrázky byly přístupné všem návštěvníkům vašeho webu.

8. Použití stylů v HTML

Je to rok 2016, kdy se ve front-end komunitě pro vývoj webových aplikací stalo opravdu špatnou praxí přidávat všechny styly CSS do souboru HTML. Veškerý styling byste měli prováděn v samostatných souborech CSS. Udržujte jej daleko od kódu HTML!